Zima Stulecia - film + spotkanie autorskie

22 stycznia o godzinie 17:30 zapraszamy na projekcje filmu dokumentalnego "Zima Stulecia" - i spotkanie z autorem Grzegorzem Sieczkowskim.

Książka „Zima stulecia” Grzegorza Sieczkowskiego to reportaż historyczny, który barwnie opisuje słynny atak zimy na przełomie 1978/1979 roku. Choć o zimie tej mówiło się, że obnażyła słabość socjalistycznego państwa to nie została ona tematem opracowań historycznych.

Książka także pokazuje realia życia w PRL-u epoki Edwarda Gierka, bankructwo komunistycznych ideałów oraz solidarność przeciętnych Polaków w obliczu żywiołowej klęski. Jest również zapisem ważnego, a do tej pory słabo opisanego epizodu w historii Polski.

Po ciepłym i deszczowym Bożym Narodzeniu 1978 roku mało kto się spodziewał mroźnej zimy. A jednak front atmosferyczny ruszył, zmuszając cały kraj do wojny z naturą. Za sprawą rzadkiego układu niżów i wyżów zima nadeszła nagle znad Skandynawii. Kulminacyjny atak nastąpił w Sylwestra. Od 1 stycznia 1979 roku Polska była sparaliżowana. Skuta mrozem i zasypana śniegiem. System znowu się nie sprawdził, ale jak zawsze sprawdzili się zwykli ludzie. To oni walczyli z żywiołem i nieporadnością socjalistycznego państwa. To była bitwa o ciepłe kaloryfery, ale niekiedy także o ludzkie życie. Chwila, w której małe rzeczy są wielkimi sprawami. Taka była prawdziwa Zima Stulecia.

Grzegorz Sieczkowski – dziennikarz, autor książek, kolekcjoner, z wykształcenia historyk. W PRL był: statystą filmowym, noszowym bloku operacyjnego, woźnym, gońcem i ogrodnikiem. Strajkował, pomagał wyrzuconym z pracy w stanie wojennym i nawet założył własny teatr. Brał udział w powstawaniu wielu organizacji, za najważniejsze uważa nieformalne stowarzyszenie miłośników wina białego, które w trunkach topiło polskie sprawy. Zaczynał studiować teologię, ale skończył historię pisząc pracę o pogrzebach politycznych w PRL. W III RP ustatkował się i został dziennikarzem (m.in. "Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza", "Życie Warszawy", tygodniki "Szpilki", "Spotkania", "Ład" i "Przegląd Tygodniowy", miesięcznik "Playboy"). Następnie związał się z telewizją. Najpierw z TVP 1 (m.in. "Pegaz"), a teraz TVP Historia. W 2014 roku w warszawskiej Galerii Delfiny odbyła się jego wystawa „Codziennie inny krawat (1663)”. Jest autorem kilku książek takich jak „Zima stulecia. Portret pamięciowy kataklizmu”, „Skandale PRL-u”, „Siła pieniędzy, bezsilność prawa”, „Cały ten seks” oraz wielu innych. Jest także autorem filmów „Grudzień 1970. Polski dramat”, „Dziwny rok 1968” i „Zima stulecia”.

Plakat Zima Stulecia maly

Ważne informacje:

 • GODZINY PRACY W OKRESIE ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNYM

  W okresie świąteczno-noworocznym Mediateka Start-Meta będzie pracować w następujących godzinach: 23.12 (pon.) i 27.12 (pt): 10-16 24.12 (wt.) i 31.12 (wt.): 10-14 28.12 (sb) oraz 4.01 (sb) - zamknięte. Godziny pracy Mediateki po 6.01:poniedziałek - piątek: 9.00-19.00 sob: 10-16, ndz i święta: nieczynna

 • 1-3 listopada Mediateka NIECZYNNA

  Szanowni Państwo, Informujemy, że w dniach 1-3 listopada (piątek-niedziela) Mediateka Start-Meta będzie nieczynna.

 • 22.08 - Multicentrum do g. 16

  W dniu dzisiejszym (22.08) Multicentrum pracuje do g. 16:00 Zajęcia popołudniowe zostają odwołane. Za utrudnienia przepraszamy.

E-pracownia warszawska

  W Mediatece działa e-pracownia warszawska. Serdecznie zapraszamy.

Partnerzy Mediateki:

Herb dzielnicy Bielany

Logotyp partnera mediateki

Logotyp partnera mediateki

Patroni medialni:

patroni1 patroni3 patroni4 patroni5 patroni6 patroni7