Zima Stulecia - film + spotkanie autorskie

22 stycznia o godzinie 17:30 zapraszamy na projekcje filmu dokumentalnego "Zima Stulecia" - i spotkanie z autorem Grzegorzem Sieczkowskim.

Książka „Zima stulecia” Grzegorza Sieczkowskiego to reportaż historyczny, który barwnie opisuje słynny atak zimy na przełomie 1978/1979 roku. Choć o zimie tej mówiło się, że obnażyła słabość socjalistycznego państwa to nie została ona tematem opracowań historycznych.

Książka także pokazuje realia życia w PRL-u epoki Edwarda Gierka, bankructwo komunistycznych ideałów oraz solidarność przeciętnych Polaków w obliczu żywiołowej klęski. Jest również zapisem ważnego, a do tej pory słabo opisanego epizodu w historii Polski.

Po ciepłym i deszczowym Bożym Narodzeniu 1978 roku mało kto się spodziewał mroźnej zimy. A jednak front atmosferyczny ruszył, zmuszając cały kraj do wojny z naturą. Za sprawą rzadkiego układu niżów i wyżów zima nadeszła nagle znad Skandynawii. Kulminacyjny atak nastąpił w Sylwestra. Od 1 stycznia 1979 roku Polska była sparaliżowana. Skuta mrozem i zasypana śniegiem. System znowu się nie sprawdził, ale jak zawsze sprawdzili się zwykli ludzie. To oni walczyli z żywiołem i nieporadnością socjalistycznego państwa. To była bitwa o ciepłe kaloryfery, ale niekiedy także o ludzkie życie. Chwila, w której małe rzeczy są wielkimi sprawami. Taka była prawdziwa Zima Stulecia.

Grzegorz Sieczkowski – dziennikarz, autor książek, kolekcjoner, z wykształcenia historyk. W PRL był: statystą filmowym, noszowym bloku operacyjnego, woźnym, gońcem i ogrodnikiem. Strajkował, pomagał wyrzuconym z pracy w stanie wojennym i nawet założył własny teatr. Brał udział w powstawaniu wielu organizacji, za najważniejsze uważa nieformalne stowarzyszenie miłośników wina białego, które w trunkach topiło polskie sprawy. Zaczynał studiować teologię, ale skończył historię pisząc pracę o pogrzebach politycznych w PRL. W III RP ustatkował się i został dziennikarzem (m.in. "Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza", "Życie Warszawy", tygodniki "Szpilki", "Spotkania", "Ład" i "Przegląd Tygodniowy", miesięcznik "Playboy"). Następnie związał się z telewizją. Najpierw z TVP 1 (m.in. "Pegaz"), a teraz TVP Historia. W 2014 roku w warszawskiej Galerii Delfiny odbyła się jego wystawa „Codziennie inny krawat (1663)”. Jest autorem kilku książek takich jak „Zima stulecia. Portret pamięciowy kataklizmu”, „Skandale PRL-u”, „Siła pieniędzy, bezsilność prawa”, „Cały ten seks” oraz wielu innych. Jest także autorem filmów „Grudzień 1970. Polski dramat”, „Dziwny rok 1968” i „Zima stulecia”.

Plakat Zima Stulecia maly

Ważne informacje:

 • Godziny otwarcia Mediateki

  Od dnia 4.10.2021 Mediateka START-METAbędzie otwarta w godzinach Poniedziałek-Piątek 10:00-19:00Sobota 10:00-15:00 Zapraszamy

 • Letnie godziny pracy do 30 września

  Przedłużamy letnie godziny i do końca września pracujemy w następujących godzinach: Poniedziałek - 13:00 -19:00 Wtorek - 10:00 -16:00 Środa - 13:00 -19:00   Czwartek - 13:00 -19:00   Piątek - 10:00 -16:00    

 • 25 sierpnia 2021 r. - zmiana godzin otwarcia Mediateki

  Szanowni Czytelnicy, 25 sierpnia 2021 r. (środa) Mediateka Start-Meta będzie czynna w godz. 10:00-16:00.Za niedogodności przepraszamy.

E-pracownia warszawska

  W Mediatece działa e-pracownia warszawska. Serdecznie zapraszamy.

Partnerzy Mediateki:

Herb dzielnicy Bielany

Logotyp partnera mediateki

Logotyp partnera mediateki

Patroni medialni:

patroni1 patroni3 patroni4 patroni5 patroni6 patroni7