Osoby słabowidzące

Osoby niedowidzące mają możliwość znacznego powiększenia tekstu czytanego, pulpitu komputera oraz stron internetowych, przetworzenia tekstu pisanego na tekst mówiony czy wydrukowania dokumentu w brajlu. Ponadto istnieje możliwość konwersji innych dokumentów, książek i czasopism na pliki edytowalne tj. pliki doc. Wszystkie prace wykonywane na stanowisku komputerowym są wyświetlane jednocześnie na dwóch monitorach co daje możliwość jednoczesnej pracy trenera i użytkownika.

Stanowiska dla osób niedowidzących są wyposażone w specjalistyczne klawiatury z powiększonym opisami klawiszy oraz dodatkowymi funkcjami pozwalającymi na łatwiejszą i szybszą nawigację. Przy stanowiskach znajdują się elektroniczne lupy, powiększalniki i skanery, których głównym celem jest ułatwienie osobom niedowidzącym prace z różnorodnym tekstem. Urządzenia te mogą być wykorzystywane w trybie pracy z komputerem lub samodzielnie.

Oprogramowanie i urządzenia peryferyjne jakim dysponuje e-pracownia to:

Zoomtext MagReader
wspomaga użytkowników słabo widzących podczas pracy, gdy istnieje potrzeba czytania większych fragmentów tekstu lub uzyskania informacji głosowej na temat podświetlonego elementu. Program posiada funkcje powiększania obrazu na ekranie komputera oraz udźwiękawia komputer głosem syntetycznym. Posiada szereg opcji konfiguracji i dostosowania powiększania obrazu na ekranie komputera oraz ustawień funkcji czytania do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Dolphin EasyConverter
wspomaga użytkowników słabo widzących podczas pracy, gdy istnieje potrzeba konwersji dokumentów w formatach tradycyjnych (tj. pdf czy doc) do formatu alternatywnego. Format alternatywny pozwala na drukowanie dokumentów w druku powiększonym lub brajlowskim, a także nagranie cyfrowej książki mówionej na CD.

Ponadto dostępne są powiększalniki i lupy ułatwiające prace z tekstem drukowanym:

Prisma HD
to powiększalnik podłączany pod telewizor. Urządzenie oferuje bogaty wybór poziomów powiększenia od 2,5 do 100 razy na 32” ekranie oraz szeroki zakres trybów wyświetlanego obrazu.

Eclipse Scholar
. Powiększalnik wyposażony jest w kolorowy ekran dotykowy z 15" wyświetlaczem, zapewniający możliwość oglądania obrazów z bliska oraz z daleka dzięki dodatkowej kamerze. Zapewnia możliwość powiększenia od 1,5 do 32 razy przy użyciu kamery wewnętrznej, od 1 do 10 razy przy powiększaniu obrazu z odległości oraz możliwość przeglądania w różnych trybach wyświetlania.

SmartView Versa
to lekka, przenośna lupa elektroniczna z dużym 4,3 calowym wyświetlaczem LCD. Ma możliwość regulacji powiększenia 5x-15x, pięć trybów przeglądania oraz możliwość zamrażania obrazu.