Biblioteka

Na zbiory Mediateki składają się:
- książki: 34.228 vol.
- multimedia: 6.757 szt.
- czasopisma: prenumerata 28 tytułów.*
Materiały te - zapisane na różnych nośnikach (książki, płyty CD, DVD, Blu-ray i analogowe), udostępniamy na miejscu oraz wypożyczamy do domu.


Księgozbiór Mediateki uzupełniamy na bieżąco. Pracownicy Działu Bibliotecznego dbają, by nie zabrakło w nim nowości zarówno naukowych jak i beletrystyki. Ze szczególną uwagą prowadzony jest dział książki dziecięcej.
Część biblioteczną Mediateki można podzielić na dwie strefy – Wypożyczalnię z wolnym dostępem dla Czytelników oraz Księgozbiór Naukowy, ulokowany w magazynach.

Zbiory multimedialne regularnie wzbogacamy o nowe filmy, muzykę na płytach CD oraz gry komputerowe.

Praca Działu Bibliotecznego polega nie tylko na udostępnianiu książek, prasy i zbiorów multimedialnych oraz doborze literatury zgodnie z oczekiwaniem Czytelników. Do użytkowników Mediateki bibliotekarze kierują bogatą ofertę zajęć.
Dla najmłodszych organizujemy lekcje biblioteczne, prowadzone z wykorzystaniem metod pedagogiki zabawy – uczymy szacunku dla książki, mówimy jak jest zbudowana i kto ją tworzy. Przeprowadzamy konkursy literackie i plastyczne. Kładziemy też duży nacisk na głośne czytanie dzieciom.

Ponadto proponujemy zabawy z wykorzystaniem gier planszowych, które mogą stać się skutecznym sposobem na oderwanie dzieci od komputerów. Można z nami zagrać  w klasyczne szachy i warcaby, pobawić się w potyczki słowne w Scrabble i Mistrzu Słowa. Niektóre nasze propozycje  pomogą rozwijać zręczność: Billy, Ringo Flamingo, a inne logiczne i strategiczne myślenie: Abalone, Carcassonne czy Monopol.
Nie zapominajmy także o grach edukacyjnych jak Mali Powstańcy czy Pan tu nie stał.

*dane z 30 czerwca 2015 r.